W życiu każdego ucznia przychodzi etap, gdy rozpoczyna on klasę maturalną. Zaczyna się wtedy bardzo intensywny rok przygotowań do egzaminu dojrzałości.

Już na początku roku szkolnego, w okolicy października, uczeń zobowiązany jest wybrać przedmioty dodatkowe, które chce zdawać na maturze. Tutaj najczęściej pojawia się problem – zwykle młody człowiek nie jest jeszcze do końca przekonany, co tak naprawdę chce robić w życiu, a ta decyzja to jedna z pierwszych tak poważnych decyzji, mających realny wpływ na jego przyszłość.
Godnymi polecenia studiami są na pewno studia inżynierskie na politechnikach. Coraz mniej potrzeba nam profesorów nauk humanistycznych, a równocześnie pojawia się coraz więcej ofert pracy dla wykształconych inżynierów. Na maturze warto stawiać na matematykę i fizykę.
Jeśli więc planujemy zostać w Polsce po studiach, jedne z polecanych kierunków to kierunek mechanika i budowa maszyn, informatyka, automatyka i robotyka.
Według najnowszych statystyk to właśnie te kierunki dają prawie stuprocentową pewność na znalezienie dobrze płatnej pracy po studiach.
Niezależnie od statystyk, trzeba pamiętać, że w każdej dziedzinie można się wybić – jeśli więc nie jesteś typowym umysłem ścisłym, nie musisz się martwić – jeśli włożysz w swoją pracę trud i okrasisz go dużą dawką niezbędnej na rynku kreatywności, również bez problemu znajdziesz pracę.